zpět na aktuality

Povedený rok s projektem Ministerstva zemědělství

Již druhý rok po sobě se uskutečnil ve spolupráci s Ministerstvem zemědělství projekt Pravidelný pohyb a zdravá výživa, který spadá pod pohybovou gramotnost.

Cílem projektu bylo prohloubení znalostí a informovanosti dětí a jejich rodičů v oblasti bezpečnosti potravin, zdravé stravy a rozvíjení základních pohybových dovedností. Naučit tak hravou formou děti s jejich rodiči rozpoznat základní zásady a principy bezpečnosti potravin. Letos se projekt oproti tomu loňskému rozšířil o workshopy v atletických oddílech.

Aktivní část zastoupilo 8 vybraných oddílů a klubů, které uspořádaly odpolední sportovní akci, jejíž součástí byla také mj. ukázka zdravé stravy a bezpečnosti potravin. Cílem této aktivní části bylo propojení pohybu a zdravé části a společné sportování rodičů s dětmi. Celkem se účastnilo zhruba 1600 rodičů s dětmi. V letošním roce se zapojily oddíly: Sparta Praha 4, TJ Spartak Třebíč, Atletika Pelhřimov, Atletika Chrudim, TJ Svitavy, Atletika Poruba, Atletika Benešov a TJ Sokol Opava.

Pravidelnou částí bylo zastoupení workshopů ve vybraných 15 oddílech a klubech, kde došlo k propojení sportování a diskuze na téma zdravé stravy a sportování. Účastnilo se na 900 osob. Zde se zapojily oddíly: Triatlet Karlovy Vary, TJ Lokomotiva Břeclav, AC Rumburk, Atletika Vlašim, AC Mladá Boleslav, AK Zlín, TJ Baník Stříbro, Aktis Praha, AK AHA Vyškov, TJ Sokol Jaroměř, TJ VS Tábor, USK Provod Ústí nad Labem, TJ Lokomotiva Veselí nad Lužnicí, SK ZŠ Jeseniova Praha.

Zapojené oddíly obdržely pro své rodiče s dětmi metodickou brožurku Pravidelný pohyb a zdravá strava, která se zaměřila na 3 nejdůležitější části- tj. atletické rozcvičení, hry a hrátky a v neposlední řadě strava jako součást sportovních aktivit na tréninku, závodech a soustředěních. Pro malé i velké závodníky byly vyrobeny tiskoviny v podobě závodních kartiček v běhu, hodu a skoku, ale také nechyběly odměny v podobě svačinových boxů a lahviček.

Odměnou zapojeným 8 oddílům, které uspořádaly větší akci byla účast patrona – atleta, který si s dětmi zasportoval, zasoutěžil, odpovídal na dotazy a na závěr se jim rád v rámci autogramiády i podepsal. Do oddílu dorazili atleti jako např. Helena Jiranová, Jan Friš, Michaela Hrubá, Dan Kotyza, Diana Mezulianíková nebo Filip Sasínek.

Workshopy v oddílech vedli většinou kvalifikovaní výživoví specialisté a v pár případech dorazil i významný oddílový atlet, který si s dětmi také popovídal na téma stravování před a po tréninku.

Nejčastějšími tématy se staly:

  • Co jíst před a po tréninku?
  • Je vhodné trénujícím dětem zařazovat minerální vody do celodenního pitného režimu?
  • V jakém věku má smysl začít učit děti osvojovat si zdravé návyky?

Byl také natočen podcast s nutriční terapeutkou paní Blankou Procházkovou, který byl zaměřen na palčivá témata stravy z proběhlých workshopů v oddílech a klubech. Začátkem prosince se můžete těšit na druhý podcast, který bude zaměřen již odborněji na daná témata z prvního podcastu.

Generální partner Českého atletického svazu

Hlavní partner Českého atletického svazu

Oficiální partneři

Projekt vznikl za podpory